Markkinointitoimisto WDS Oy:n tarinassa käännetään vuodenvaihteessa uusi sivu, kun perustaja, toimitusjohtaja Perttu Paukkeri siirtyy sivuun ja luovuttaa johtajuuden Jenni Marttisen käsiin. Head of People & Culture -roolista toimitusjohtajaksi nousevan Jennin inspiroiva visio ja johtamistyyli tuovat yritykselle uusia mahdollisuuksia ja kasvusuuntia.
“Perustin WDS:n 18 vuotta sitten. Se on pitkä aika kenelle tahansa, mutta minulle se on ollut ennen kaikkea kasvutarina – myös henkilökohtaisesti”, Perttu pohtii. Nuorena perustettu yritys kasvoi ideasta, joka oli yksinkertainen, mutta kunnianhimoinen. “Tahto tehdä asioita paremmin, reilummin ja sellaisella fiiliksellä, että tässä on jotain suurempaa kuin pelkkä bisnes”, hän sanoo. WDS:n liikeideaksi muovautui palvelumalli, jossa kaikki markkinoinnin tärkeimmät osa-alueet tarjotaan yhden toimijan kautta. “Olennaista on, että ymmärrämme asiakkaan liiketoimintaa ja luomme hänen tarpeeseen sopivat markkinoinnin ratkaisut”, Perttu painottaa ja jatkaa: “Nyt kun katson, missä olemme – teknologia, tiedolla johtaminen, luovuus – kaikki nivoutuu yhteen tavalla, joka on rehellisesti sanottuna aika siistiä.”
Mutta jokaisella aikakaudella on aikansa. “Näissä hommissa tarvitaan aina uutta näkökulmaa ja tuoreita ideoita – ja niitä Jenni tuo meille”, Perttu toteaa. “Hänellä on taito viedä jo rakennettu seuraavalle tasolle.”
Rohkeasti kohti tulevaa
“WDS on kuin energinen aikuinen, joka seisoo vakaalla pohjalla, ollen valmis ottamaan seuraavan askeleen”, miettii Jenni. “Minulle tämä ei ole vain yritys: täällä yhdistetään markkinointi, ihmiset, teknologia ja luovuus vaikuttavalla tavalla. Kiitos Pertulle ja tiimille loistavasta ja inspiroivasta pohjatyöstä.”
Jenni, jonka intohimoja ovat kasvu, myynti ja ihmiset, on toiminut työuransa aikana erilaisissa johtotehtävissä ja valmentanut satoja yrittäjiä. Hänen näkemyksen mukaan tulevaisuus ei ole vain kasvua liikevaihdossa tai uusissa asiakkaissa, vaan se on kasvua arvossa, vaikutuksessa ja merkityksessä. Jennin visio modernista markkinointitoimistosta on selkeä: “Haluan valjastaa digin, datan, uudet teknologiat, loistavat sisällöt ja designin hyvään. Meillä on työkalut ja vastuu käyttää niitä eettisesti ja vaikuttavasti – oli kyseessä sitten vastuullisen brändin näkyvyyden lisääminen tai yrityksen auttaminen kansainvälisille markkinoille.”
Hänen unelmansa on auttaa suomalaisia yrityksiä nousemaan ja menestymään. “Meillä Suomessa on valtavasti osaamista ja potentiaalia. Tehtävämme on antaa yrityksille ääni ja näkyvyys, joita ne tarvitsevat kasvaakseen – ei vain paikallisesti, vaan globaalisti.”
Tiimityö kantaa tulevaisuuteen
“WDS:n porukassa on jotain, mitä ei voi feikata: aitous, palo ja halu oppia uutta”, Perttu sanoo. “Uskon, että Jennin johdolla tiimityö nousee vieläkin korkeammalle tasolle. Hän osaa katsoa asioita isosta kuvasta, mutta samalla huomioi jokaisen yksityiskohdan. Se on harvinaista.”
Jenni jakaa uskon tiimin potentiaaliin. “Onnistumisemme syntyy siitä, että meissä yhdistyvät uteliaisuus, tiimityö ja rohkeus kohdata haasteet yhdessä. Haluan luoda kulttuurin, jossa kasvu, oppiminen ja suunnannäyttäjyys ovat arkipäivää.”
WDS:llä hallituksen puheenjohtajana ja osa-aikaisena markkinointistrategina jatkavan Pertun perintö ja Jennin visio nivoutuvat yhteen, kun WDS jatkaa matkaansa suomalaisten yritysten kumppanina. “Me WDS:llä teemme asioita, jotka jäävät elämään”, Perttu kiteyttää. “Sitä me teemme jatkossakin – yhdessä,” Jenni lupaa.
Lisätiedot:
Perttu Paukkeri
perttu.paukkeri@wds.fi
0505747980
Jenni Marttinen
jenni.marttinen@wds.fi
0407164784
Markkinointitoimisto WDS auttaa asiakkaitaan tunnistamaan oman toimialan mahdollisuudet ja selvittämään, miten saavuttaa enemmän liikevaihtoa ja kilpailuetua markkinoinnin avulla. Rakennamme asiakkaillemme jatkuvasti parempia tuloksia tuovan markkinoinnin kokonaisuuden – yhdellä sopimuksella.